ARTEFESTIVAL 2024

ARTEFESTIVAL 2024

ARTEFESTIVAL

SNG – Zvolenský zámok, 28. septembra 2024

Téma: Priestor pre arteterapiu

Asociácia slovenských arteterapeutov v spolupráci s Katedrou sociálnej práce PdF UMB v Banskej Bystrici, Inštitútom vzdelávania pri OZ Terra Terrapeutica a Ateliérom VO VILE, vás týmto pozýva na ďalší ročník Artefestivalu, ktorý sa uskutoční v krásnom prostredí Slovenskej národnej galérie na Zvolenského zámku v rámci Európskeho dňa arteterapie.

Artefestival podporí:

Ambíciou tohto ročníka Artefestivalu je sústrediť arteterapeutov, arteterapeutky a priateľov arteterapie do vzájomnej interakcie na jednom mieste, kde budeme diskutovať k téme Artefestivalu „Priestor pre arteterapiu“. Chceme poskytnúť priestor na otvorenie tejto témy, ktorú považujeme za inšpiratívnu pre odborný a profesionálny výkon arteterapie v podmienkach Slovenska i zahraničia. Odpovede na otázky budeme hľadať so skúsenými arteterapeutmi, arteterapeutkami, ako aj s odborníkmi a odborníčkami z akademickej pôdy.

V rámci programu Artefestivalu nájdete tak prednášky, diskusiu, ako aj zaujímavé workshopy v širokom spektre arteterapie, ale aj možnosť kúpiť si literatúru, alebo propagačné materiály ASA, ktorých kúpou môžete prispieť k ďalšiemu rozvoju arteterapie na Slovensku.

Veríme, že Artefestival sa stane podujatím, na ktoré sa budeme každoročne spoločne tešiť, kde prepojíme skúsenosti, pohľady, otázky a odpovede a budeme posúvať arteterapiu na Slovensku stále ďalej v jej profesionalizácii a spoločenskému etablovaniu v rámci pomáhajúcich profesií.

Tešíme sa na vás!

Tím ASA

Stretneme sa v priestore SNG – Zvolenský zámok

Spolupracujeme s Inštitútom vzdelávania pri OZ Terra Terrapeutica Katedrou sociálnej práce PdF UMB v Banskej Bystrici a Ateliérom VO VILE

Vstupenky nebude možné kúpiť na mieste. 

ĎAKUJEME! 

Členovia/ky ASA, zamestnanci a študenti Pedagogickej fakulty UMB majú vstup 30 Eur/osoba (v cene je zahrnutá vstupenka na Artefestival, obed a catering počas celého festivalu)

Ostatný účastníci a účastníčky majú vstup 50 Eur/osoba (v cene je zahrnutá vstupenka na Artefestival, obed a catering počas celého festivalu)

Prihlásiť sa môžete tu: PRIHLASOVANIE JE UZAVRETÉ

POČET MIES JE LIMITOVANÝ!

(Prihlasovanie bude otvorené do 25. septembra 2024 alebo do vypredania vstupeniek. Odpoveď o prihlásení aj s dokladom dostanete do 4 pracovných dní od prihlásenia (prosím skontrolujte si mail prípadne spam, ak Vám potvrdenie a faktúra neprídu do 4 dní, kontaktujte nás prosím na asociacia.arteterapeutov@gmail.com).

PROGRAM

9.00 – 10.00 Registrácia (Zvolenský zámok)

10.00 – 10.20 Otvorenie festivalu

Príhovor: Prof. PaedDr. Jaroslava Šicková Fabrici, PhD. – akademická sochárka, riaditeľka Inštitútu pre vzdelávanie v arteterapii, zakladateľka OZ Terra Terapeutica, prezidentka ASA

PhDr. Katarína Kurčíková, PhD. – vysokoškolská pedagogička na Pedagogickej fakulte UMB v Banskej Bystrici, predsedníčka ASA

Mgr. Peter Trepáč – pedagóg na úseku pedagogických a psychologických činností v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici – Kráľovej, štatutár ASA

10.30 – 11.20 Prednáška a diskusia

„Priestor pre arteterapiu – návrh arteterapeutického ateliéru“ – Prezentuje interiérová dizajnérka Bc. Mária Debnárová

11.20 – 12.00 Prednáška a diskusia

„Priestor pre arteterapiu v zariadeniach pre seniorov“ (Praktická príručka arteterapie pre sociálnych pracovníkov a pracovníčky pracujúcich so seniormi a seniorkami) – Prezentuje: Ing. Regina Lovišková a Mgr. Larysa Zhyvko

12.00 – 13.30 Obed

14.00 – 15.30 Prvý blok workshopov (Zvolenský zámok)

Workshop 1: Prof. PaedDr. Vladimír Labáth, PhD. – vysokoškolský pedagóg, lektor výcviku v dynamicky orientovanej skupinovej psychoterapii, supervízor – téma: „Moc interpretácie (aj v arteterapii)“

Workshop 2: Anita Bartos, výtvarníčka a arteterapeutka – téma: „Rešpekt“

Workshop 3: Linda van Dalen, arteterapeutka – téma: „Telo si pamätá. Telo si ukladá. Telo prehovorí

Workshop 4: PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD. – vysokoškolská pedagogička, psychologička, lektorka tanečno-pohybovej terapie – téma: „Plynutie“

16.00 – 17.30 Druhý blok workshopov (Zvolenský zámok)

Workshop 1: Prof. PaedDr. Vladimír Labáth, PhD. – vysokoškolský pedagóg, lektor výcviku v dynamicky orientovanej skupinovej psychoterapii, supervízor – téma: „Moc interpretácie (aj v arteterapii)“

Workshop 2: Anita Bartos, výtvarníčka a arteterapeutka – téma: „Rešpekt“

Workshop 3: Linda van Dalen, arteterapeutka – téma: „Telo si pamätá. Telo si ukladá. Telo prehovorí

Workshop 4: PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD. – vysokoškolská pedagogička, psychologička, lektorka tanečno-pohybovej terapie – téma: „Plynutie“

ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ

Na základe prihlášky vám zašleme faktúru na úhradu vstupenky na Artefestival. Následne dostanete mailom aj potvrdenie. Na Artefestival budú zaradené iba tí záujemcovia a záujemkyne, ktorí zaplatia poplatok v stanovenom termíne. Tento poplatok je nevratný. Slúži na pokrytie nevyhnutných nákladov spojených s prípravou a organizáciou Artefestivalu. V prípade Vašej choroby v čase trvania Artefestivalu akceptujeme, ak za seba pošlete náhradníka/čku.

ANOTÁCIE PREDNÁŠOK:

Priestor pre arteterapiu– návrh arteterapeutického ateliéru bol inšpirovaný prvkami organického  dizajnu, pre dosiahnutie atmosféry pokoja, pocitu bezpečnosti, stálosti a konzistencie. Samotný ateliér má osloviť všetky vekové kategórie – deti, mládež, dospelých i seniorov. V arteterapii je pri výtvarnom tvorení dôležitý proces a práve táto myšlienka je artikulovaná v interiéri. Bc. Mária Debnárová – Ukončila prvý stupeň na Technickej univerzite vo Zvolene – odbor dizajn nábytku a interiéru. Bola medzi nominovanými v INSAID AWARDS 2022 s projektom PRIESTOR PRE ARTETERAPIU. Od roku 2022 aktívne spolupracuje s mestom Nová Baňa. Má za sebou autorskú výstavu PODOBY (2022), kolektívnu výstavu GENERÁCIE (2024), rôzne spolupráce s firmami ohľadne interiérového dizajnu. Momentálne sa venuje maľbe, kresbe, grafickému dizajnu a interiérovému dizajnu. Popri vysokej škole si v roku 2018 otvorila svoj prvý vlastný ateliér, v ktorom pracuje dodnes.  Výjavy na oblohe a samotná príroda sú jej najväčšou inšpiráciou pri tvorbe, pretvára ich do svojich obrazov, ale aj do interiérov. Hľadanie a experiment je to, medzi čím sa autorka momentálne pohybuje. Pri maľbe pracuje s vrstvením jednotlivých médií, zaoberá sa kompozíciou a farbou. Maľby sú expresívne a energické.

Priestor pre arteterapiu v zariadeniach pre seniorov (Praktická príručka arteterapie pre sociálnych pracovníkov pracujúcich so seniormi). Ing. Regina Lovišková a Mgr. Larysa Zhyvko – Regina a Larysa sa venujú arteterapeutickej praxi s rôznymi cieľovými skupinami, najmä so seniormi, zdravotne a sociálne znevýhodnenými mladými, utečencami z UA, rodinami priamo zasiahnutými vojnou. S tímom arteterapeutov a sociálnych pracovníkov z krajín V4 vypracovali príručku určenú pre sociálnych pracovníkov a pracovníčky pracujúcich so seniormi. Ich cieľom je priniesť arteterapiu do zariadení pre seniorov, ktoré nemajú arteterapeuta. Prečo? Pretože ARTETERAPIA LIEČI. 

ANOTÁCIE WORKSHOPOV:

Workshop 1: Prof. PaedDr. Vladimír Labáth, PhD. – vysokoškolský pedagóg, lektor výcviku v dynamicky orientovanej skupinovej psychoterapii, supervízor. Vzdelanie – pôvodne učiteľstvo výtvarnej výchovy, neskôr liečebná pedagogika, PhD. z pedagogickej psychológie, dlhodobý výcvik v skupinovej psychoterapii, ďalšie vzdelávacie kruzy. 50 rokov praxe s ľuďmi rozmanitého typu od mládeže s poruchami správania po top manažérov významných medzinárodných organizácií – individuálne a skupinové poradenstvo, terapeutické a výcvikové skupinové aktivity, supervízia, alternatívne riešenie sporov, pôsobenie v akademickej oblasti. Všetko z uvedeného doma i v zahraničí. Zopár publikácií. Aktivita v arteterapii – v minulosti (cca 15 rokov), zo dvadsať rokov výučby arteterapie na univerzitnej pôde, momentálne uplatňuje vybrané metodiky arteterapie ako lektor výcviku v dynamicky orientovanej skupinovej psychoterapii. Občas sa trochu pletie do prípravy arteterapeutov.

téma: „Moc interpretácie (aj v arteterapii)“ – Workshop bude orietnovaný na sebareflexiu v psychoterapii/ arteterapii. Účastníci budú mať príležitosť skúmať vlastnú motiváciu k výkonu arteterapeutickej praxe. Pomáhajúce profesie disponujú vysokou mierou moci. Interpretácie sú spoľahlivou a pomerne jednoduchou príležitosťou získať v poradenskej či terapeutickej práci prevahu. Porovnávať sa budú niektoré typy arteterapie a dilemy asociácie versus interpretácie. V závere sa účastníci zoznámia so signálmi nadužívania v moci v pomáhajúcej sfére. 

Workshop 2: Anita Bartos – je výtvarníčka, ktorá sa venuje arteterapii od roku 2010. Vedie výtvarné kurzy orientované na koláž, kde prepája výtvarnú tvorbu s arteterapeutickými prvkami. Absolvovala vzdelávanie arteterapie a odborný výcvik v psychoterapii SUR v Prahe. Spolupracuje s Volkskundemuseum, humanitárnymi organizáciami a nadáciami (Samariterbund). Je členskou Českej arteterapeutickej asociácie. Vystavovala vo Viedni, Bratislave a v Prahe. Žije a tvorí vo Viedni. Umelkyňa Anita Bartos citlivo vníma svet, jeho vône, farby, pohyby, pozoruje ľudské vlastnosti aj príbehy. Jej zmysly zachytávajú realitu, sny aj súvislosti. Všetky ingrediencie, s ktorými sa každý deň stretáva a nasáva ich, spracuje po svojom, prehodnotí, pretaví, skombinuje a ponúkne vo svojich výtvarných prejavoch.

Na tomto dvojblokovom stretnutí (2x 1,5h) Artefestivalu vás srdečne pozývam, priblížiť sa skrz umením k sebe. Fokus nášho stretnutia bude na tému „Rešpekt”. Dosť má toto slovíčko zamestnáva, tak som sa rozhodla, zdieľať ho s vami. Čo je rešpekt? Prečo je rešpekt dôlezitý? Je rešpekt, schopnosť brať do úvahy hranice a záujmy iných ľudí, vidieť a rozpoznať ich dôstojnosť, všímať si individualitu, dodržiavať prijateľný formát komunikácie? Je rešpekt schopnosť bez posudzovania akceptovať činy, správanie, výroky iného človeka, aj keď nezdieľame ten istý názor s nim? René Descartes povedal: „Úcta k druhým vedie k úcte k sebe samému.“ Tak si to vyskúšame na našom stretnutí formou koláže s rešpektom prijatia nedokonalosti. Teším sa na vás Anita.

Workshop 3:  Linda van Dalen – vyštudovala Nové média na Fakulte umení v Košiciach. Po vysokej šole absolvovala dvojročné arteterapeutické štúdium v Terra Therapeutica. V roku 2015 založila CHAT – centrum pre kreatívnu liečbu arteterapiou v Košiciach. Praxou u holandskej arteterapeutky Marijke Rutten-Saris prehĺbila svoje arteterapeutické vedomosti. Svoje vzdelanie doplnila výcvikovým programom zameraným na terapiu hrou so psychoanalytickým porozumením a výcvikovým programom KIP, Vývinové konflikty v detstve a dospievaní v obrazoch, symboloch a imagináciách, u PhDr. Evy Reichelovej, CSc. Linda sa venuje deťom, mládeži a dospelým. Arteterapiou, senzorickou terapiou, hrovou terapiou a KIP pomáha klientom so špeciálnymi potrebami, problémovým správaním, úzkosťou, smútkom a depresiou. Popri terapeutickej činnosti sa venuje vzdelávaniu a poradenstvu v oblasti komunikácie a výchove.

„Telo si pamätá. Telo si ukladá. Telo prehovorí.“ Arteterapeutický workshop prepojený s pohybovou terapiou zameraný na uvoľnenie hlboko uloženého napätia v tele. Odporúčam pohodlné oblečenie, ktoré sa smie zašpiniť. Pracovať budeme na zemi.

Workshop 4:  PhDr. Beata Žitniaková Gurgová, PhD. – je vysokoškolská učiteľka na Katedre psychológie PF UMB a lektorka rôznych kurzov zameraných na rozvíjanie sociálnych zručností. Mnohoročné skúsenosti s rôznymi štýlmi tanca, práca so skupinami a vedenie sociálno-psychologických tréningov  ju priviedli k prihláseniu sa do 4,5-ročného výcviku tanečno-pohybovej terapie v Prahe pod vedením skúsených lektoriek Andrey Nundy Malej a Jany Dusbábkovej Špinařovej, ktorý úspešne ukončila v novembri 2023.  Realizuje rôzne workshopy s využívaním kreatívneho a terapeutického tanca.

„Plynutie“

Plynieme v čase, priestore, vo vzťahoch…Plávame životom…A niekedy sa necháme unášať…

Zážitkový pohybový workshop je zameraný na uvedomovanie si seba cez prácu s telom v kvalitách plynutia, ale aj hľadanie svojho miesta v priestore a v interakciách s ľuďmi. Workshop je určený pre všetkých záujemcov, ktorí sú ochotní skúmať svoje prežívanie cez pohyb a nie je viazaný na predošlé skúsenosti s tancom alebo náročnými pohybovými aktivitami. Odporúčam pohodlnú obuv a  oblečenie, v ktorom sa cítite dobre a nebude vás obmedzovať v pohybe.


Komentáre nie sú povolené.